_2.jpg)
Bytové domy či iné budovy sa stavajú podľa platných predpisov a noriem, medzi ktoré patrí aj nutnosť priložiť pri kolaudácii certifikát o energetických vlastnostiach budovy. Je to energetický certifikát, v ktorom sa uvádza, či budova spĺňa požiadavky spojené s energetickou hospodárnosťou alebo nie. Výsledkom je zatriedenie do niektorej energetickej triedy so stupnicami, ktoré sa označujú písmenami od A až po G. Energetický certifikát je objektívne ohodnotenie hospodárnosti a energetickej certifikácie jednotlivých novostavieb, ktorý musí byť súčasťou kolaudácie, ale prikladáme ho aj pri predaji či prenájme nehnuteľnosti.
Bez neho sa s budovami nesmie hýbať, predávať ich či prenajímať, ale ani kolaudovať novostavby. Ide o energeticky certifikat ku kolaudacii zhodnotenie budovy z hľadiska spotreby energie na ohrievanie vody, vykurovanie, na klimatizáciu alebo vzduchotechniku či osvetlenie a podobne. Energetická náročnosť sa vykazuje v kilowatthodinách na meter štvorcový za jeden rok, a to pre celú budovu. V prípade bytových a rodinných domov sa nezapočítava vplyv klimatizačného systému ani zabudovaného osvetlenia. Tento certifikát začal svoju platnosť 1.1.2008 a je povinný dodnes.
V prípade otázok alebo jeho vypracovania sa treba obrátiť na odborníkov, ktorí vedia, čo treba vyriešiť a ako certifikát vypracovať. Nutný je v prípade novostavieb, ale aj pri významných obnovách budov. Uchovanie certifikátu je povinné počas celej doby platnosti certifikátu, ale aj pri predaji nehnuteľnosti novému majiteľovi, keď ho treba odovzdať novému vlastníkovi. To isté platí aj pri prenájme budovy, zároveň je majiteľ povinný do piatich dní od prevzatia vystaviť tento energetický štítok na viditeľnom mieste, prístupnom verejnosti. Týka sa to budov s výmerou viac ako 250m2, ktoré využíva orgán verejnej moci a často ich navštevuje aj verejnosť alebo budov, ktoré majú podlahovú plochu vyše 500m2 a takisto ich verejnosť často navštevuje.